Jak rozpoznać prawdziwą skórę

Jak rozpoznać prawdziwą skórę?

Czasem zdarza się, że nie mamy metki na produkcie, na której byłoby wyraźnie zaznaczone, że materiał z którego jest on zrobiony to skóra naturalna, mimo, że na taką wygląda. Jest jednak kilka sposobów jak rozpoznać prawdziwą skórę.

Zapach

Pierwszym i dość powszechnie znanym krokiem jest powąchanie materiału. Prawdziwa skóra ma dość charakterystyczny zapach. Ciężki do opisania, często używanym określeniem jest „naturalny”, czasem „roślinny” przy skórach garbowanych roślinnie. Nie jest to wybitnie precyzyjny opis, ale nie potrzeba nam tu wiele, bo skóry sztuczne, albo nie pachną w ogóle, albo plastikiem i środkami chemicznymi. Wynika to z faktu, że sztuczna skóra to tekstylna siatka oblana poliuretanem, albo polichlorkiem winylu. Czasem sztuczne skóry są perfumowane, jednak jest zapach bardziej chemiczny i poznasz różnicę.

Tekstura

Skóra prawdziwa jest ciepła i przyjemna w dotyku, elastyczna o nieregularnej teksturze. Widać na niej drobne zmarszczki i pory. Sztuczne skóry starają się to imitować, jednak wzór jest bardziej jednolity, powtarzalny i mechaniczny.

Krawędzie

W przypadku gotowych produktów może być z tym ciężko, ale jeśli masz możliwość zobaczyć krawędź, to na skórze prawdziwej zobaczysz włókna, skóra sztuczna będzie przypominała w przekroju tkaninę lub piankę.

Spód

Skóra naturalna od spodu jest szorstka, mogą być widoczne włókna, może być meszkowata. W skórach sztucznych zazwyczaj jest podkład tekstylny pleciony, meszkowaty, albo wyglądający jak filc.

Woda

Tutaj ostrożnie, nie testuj wody na nieswoich produktach, ponieważ woda może zostawić ślad. Prócz lakierowanych i mocno zabezpieczonych skór, naturalny materiał dobrze pije wodę, która z czasem odparowuje. Kolor w miejscy zwilżenia się zmienia. Z reguły nie pozostaje ślad, ale to zależy od rodzaju skóry i wykończenia. Sztuczna skóra nie wchłania wody, albo robi to bardzo powoli. Do testu wystarczy kropelka, ale licz się z możliwością, że zostanie ślad na skórze prawdziwej niezabezpieczonej.

Utrudnienia

Skóry naturalne mogą być pigmentowane i zabezpieczane warstwami wosków. Może to przykrywać niektóre atrybuty skóry prawdziwej, ale pod światło nadal powinny być widoczne pory i nieregularne zmarszczki. Zapach jednak przy skórze naturalnej powinien być wyczuwalny.

Skóry lakierowane, nawet naturalne mogą wyglądać jak sztuczne, ze względu na wysoki połysk, oraz przykryte grubą warstwą lakieru naturalne cechy skóry.

Napis komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Scroll to Top